Erdoğan 14 Şubat’ta Mısır’a gidecek: Dikkati çeken Refah iddiası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Şubat’ta Mısır’ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Sisi’yle bir araya geleceği ifade edildi.

Erdoğan ve Sisi’nin, 2013’ten sonra kopan ikili ilişkileri onarmak ve geliştirmek için görüşeceği kaydedildi.

Ziyaret resmi olarak duyurulmadığı için adının açıklanmasını istemeyen ama konuyla alakalı Bloomberg’e bilgi veren Türk yetkililer, görüşmede, Gazze’deki Filistinlilere insani yardımların ulaştırılmasının ve savaşın sona erdirilmesinin ele alınacağını kaydetti.

Bir önemli başlık da Doğu Akdeniz olacak. Erdoğan’ın, ülkeler arasındaki ikili ticareti derinleştirmenin öneminden bahsedeceği ve Doğu Akdeniz’deki enerji hatlarına ilişkin deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını masaya getireceği aktarıldı.

Söz konusu ziyaret, 2013’ten bu yana Mısır’a yapılan ilk ziyaret olacak.

Mısır ve Türkiye, ilişkileri yeniden başlatmak için yaklaşık 2 yıldır görüşüyordu. Heyetler üzerinden başlayan görüşmeler sonucunda, en son Dışişleri Bakanları bir araya gelmişti.

Erdoğan ve Sisi ise, G-20 Zirvesi ve Katar’ın ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası’nın açılış töreninde bir araya gelmişti.

REFAH İDDİASI

Middle East Eye’a konuşan Türk yetkililer ise, Erdoğan’ın, 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinliye ev sahipliği yapan Gazze’deki Refah Bölgesi’ni de Filistinlilere destek vermek amacıyla ziyaret edebileceğini söyledi. Ancak, bu konuda alınmış kesin bir kararın olmadığı belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x